Mutfak Dolabı – Mutfak Tasarımı – Ankara Mutfak Dolabı Firması

Mutfak ev tasarımı içerisinde en iyi düşünülmesi gereken mekanların başında gelir. Evinizin mobilyalarını belli bir süre sonra kolayca değiştirilebilirken, mutfak değişimi istediğinizde ciddi bir tadilatla karşılaşırsınız. İnsan ihtiyaçları günden güne değişmekte ve bu değişimler doğal olarak yaşam şeklimizi de değiştirmektedir. Günümüz mutfakları, yemek hazırlanıp yemek yenilen yer olmaktan çıkıp, oturulan, yaşanılan, keyif alınan mekanlar halini almıştır. Bu nedenle CAGGA Ankara olarak mutfak dolabı tasarımı çok önemsiyoruz. 

Ankara da yapmış olduğumuz mutfak dolabı tasarımı ‘nda izlediğimiz yol, sizin kullanım şeklinize ve isteklerinize göre birbirinden farklı en az üç tane yerleşim yaparak, bunlar hakkındaki fikirlerinizi almak ile başlar. Adım adım son halini getirdiğimiz yerleşimde, aklımıza takılan veya daha sonradan keşke şunu da yapsaydık diyebileceğimiz herhangi bir nokta kalmaması için uğraşırız. Mutfak tasarımı yaparken dikkat edilmesi noktaları sizlerle paylaşmayı doğru buluyoruz. Aşağıda verilen kriterler doğru uygulandığında, kullanımlı bir mutfak sahibi olmamanız için hiç bir neden olmadığını söyleyebiliriz.

CAGGA Ankara’da Mutfak Dolabı Yerleşim Tasarımı Nasıl Yapılıyor?

Mutfak dolabı yerleşimi yapılırken buzdolabı-eviye-ocak arasındaki iş akış süreci göz önünde bulundurulmalı ve mutfağın mekana yerleşimi bu sürece uygun şekilde yapılmalıdır. Bu süreç içerisindeki mesafelerin uygunluğu rahat ve yorulmadan kullanılabilecek mutfak için en önemli kriteri oluşturmaktadır. Mutfağımızda hazırlamak istediğimiz bir yiyecek için, ihtiyacımız olan tezgah alanları vardır. Bunlar; Buzdolabından çıkardığımız bir yiyeceği yıkamak ve ayırmak için gerekli olan ön hazırlık tezgahı, yıkanmış ve ayıklanmış yiyecekleri, kesmek, karıştırmak, rendelemek vb. işlemleri yaptığımız ocak ile eviye arasında kalan hazırlık tezgahı, pişirdiğimiz yiyecekleri servis edebileceğimiz veya dinlenmeye alabileceğimiz servis tezgahı olarak üçe ayırabiliriz. Bu tezgahlardan en çok kullandığımız tezgah hazırlık tezgahtır. Bu tezgah alanının olabildiğince geniş olması CAGGA Ankara nın mutfak tasarımı için önemlidir.

Mutfağımızda kullanıldığımız ankastre cihazların doğru konumlandırılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus cihazlara sağdan ve soldan ulaşılabilir konumun sağlanabilmesidir. CAGGA Ankara mutfak dolabı tasarımı yaparken, duvara bitişik ocak, fırın, bulaşık makinesi ve buzdolabı yerleşimlerinden  yapılırken kaçınır.

CAGGA Mutfak Dolabı Tasarımı ‘nda Püf Noktalar

CAGGA Ankara Mutfak dolabı tasarımı yaparken, ocağın her iki tarafında bırakılacak tezgah alanı, taşan ve sıçrayan yemek artıklarının kolayca temizlenmesi, tencere saplarının rahatlıkla dönebilmesi açısından önemlidir. Ocak seçimi yapılırken kullanımımıza uygun seçeneği belirlemek gerekmektedir. Genellikle aynı anda ikiden fazla pişirme işlemi yapılıyorsa, ocak göz aralıklarının geniş olduğu modeller seçilmelidir.

Fırının duvar dibinde olması, fırın tepsisine rahat ulaşmamızı engellediğinden kazalara ve pişen yemekten sıçrayan yağların duvarı kirletmesine neden olabildiğinden duvara yakın olmamalıdır. Ayrıca fırınlardan çıkan sıcak tepsiyi koyabilecek tezgahın da konumlandırılması CAGGA Ankara mutfak dolabı tasarımı yapılırken düşünülür. Fırın seçimi yapılırken kullanımı ve temizliği kolay ürünlerin seçilmesi önerilir.

Mutfak dolabı yerleşimi yapılırken, bulaşık makinesinin doldurulması ve boşaltılmasında kapak açıldığında her iki taraftan da kullanabilmek işimizi kolaylaştıracaktır. Buzdolabı kapağı açıldığında içerisindeki sepetlerin kolayca çıkarılabilmesi sağlanmalıdır. Duvara bitişik ve kapağı duvara doğru açılan buz dolaplarında dolap içerisindeki sepetler çıkarılamadığından buzdolabı temizliğinde zorluklar yaşanmaktadır. CAGGA Ankara mutfak dolabı tasarımı buz dolabı yerleşimde kapak açılış yönü ön hazırlık tezgahına doğru tasarlanır.

Mutfak Dolabı için aspiratörün önemi:

Pişirme süreci boyunca davlumbaz veya aspiratör kullanılarak yağ buharının zararlı etkilerinden mutfak dolabı ‘nı korumak mümkündür. Günümüzde karbon filtre takılabilen davlumbaz ve aspiratörler sayesinde baca bağlantısına gerek kalmaksızın yağ buharının etkileri önlenebilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu cihazlar içerideki yemek kokusunu dışarı atan cihazlar değil, yağ buharını çeken cihazlardır. Yemek kokusunu kısmen engellemektedir. Bu nedenle CAGGA Ankara mutfak dolabı tasarımı yapılırken ilave havalandırmalar düşünülür.

Mutfak alt dolapların gerektiğinde bazasının çıkartılarak mutfak dolabı altlarının temizlenebilmesi sağlanmalıdır. Üst dolaplar ile tavan arasında mutlaka temizlik yapılabilecek boşluk bırakılmalı, tavana sıfır üst dolap yerleşimi yapılmamalıdır. Özellikle Ankara ‘da uygulamasını yaptığımız mutfak dolabı tasarımı ilkelerimize uygun yapılmış ürünlerimizi instagram dan takip edebilirsiniz.

yarımada mutfa dolabı modelleri imalatı tadilatı ekonomik davlunbaz Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.