REHAU Yerden Isıtma

CAGGA ev ve villa tadilat firması olarak, Ankara ‘da yaptığımız tadilatlarda Rehau Yerden Isıtma sistemlerini tavsiye ediyoruz. Yerden ısıtma sistemi kurulumu yapıldıktan sonra aşağıda sizlerle paylaştığımız makineli şap dökümü, helikopter ile sıkıştırma, zeminin hazırlanması, sulama, yalıtım bariyeri konulması gibi iş kalemleri de CAGGA garantisi ile yapılmaktadır. Rehau Yerden Isıtma Ankara ‘da en bilinen ve tavsiye edilen yerden ısıtma sistemidir.

Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılması gereken zemin malzemesi ne olmalı?

Yerden ısıtma sistemi uygulanmış bir zemine seramik ve yerden ısıtma sistemine uygun olarak üretilmiş laminat parke uygulaması yapılabilir. Özellikle ithal laminat parkelerin kutusunda yerden ısıtmaya uygun olduğunu gösteren ibare bulunur. Eğer laminat parke kullanımı yapılacak ise, altına fonbort vb. yalıtım malzemesi konulmamalıdır. 

Uygulamanın yapılacağı evde seramik ve laminat parke beraber kullanılacaksa, mutlaka iyi bir kod alınmalı, seramik ve laminat parke alanlar arasında geçiş kod (yükseklik) farkı olmamasına özen gösterilmelidir. 

Kış aylarında, yerden ısıtma üzeri, makineli şap dökümü / atılması nasıl olmalı?

Kış aylarında, makineli şap dökümü için gerçekten bilinçli davranılması gerekir. Ankara ‘da kış ayları oldukça soğuk geçmektedir. Bu durum gerekli önlemler alınmadan şap atıldıktan sonra şap ‘ın bozulmasına ve donmasına neden olabilmektedir. zemin şap ‘ı atılmadan işlemi öncesi kombinin bağlantısı yapılmalı ve çalışır konuma getirilerek, şap atılması sonrası çalıştırılmak üzere beklemek gerekir. Şap atılmadan kombi çalışırsa yerden ısıtma boruları genleştiği için zemin straforundan çıkabilir. Bu nedenle zemin şap ‘ı atılması sonrası kombi çok az bir ısıda çalıştırılmalıdır. 

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar: Şap içerisindeki su buharlaştığı için,  evin duvarlarındaki alçı imalatlarını bozabilir, alçı köşebent malzemelerinin paslanmasına neden olabilir bu nedenle mutlaka evin bazı pencereleri açılmalı, oluşan nemin evden atılması sağlanmalıdır.

ZEMİNİN HAZIRLANMASI

Uygulamadan verim alınabilmesi için, Rehau yerden ısıtma borularının üzerine atılacak şap miktarı çok önemlidir. Bu nedenle uygulamalarımız öncesinde, mekanda kod alınarak, gerektiğinden yüksek veya alçak olan kısımlar önde düzeltilir. Kalorifer sisteminden, yerden ısıtma sistemine geçilmek isteniyorsa, mevcud şap’ın kırılması gerekmektedir.

YALITIM BARİYERLERİ

Isının dışarıya çıkmasını ve mekanın içerisinde kalmasını sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle REHAU yalıtım barları evin dış ve iç duvarlarına sabitlenir. Bu uygulamadan sonra, REHAU zemin yalıtım straforu, şartnamesinde belirtildiği gibi, biribirine ek yerlerinden geçirilerek zemine döşenir.

MAKİNELİ ŞAP ATILMASI

Zeminde yapılması gereken işlemlerden sonra, makineli şap dökümü yapılır. Helikopter işe sıkıştırılır. Bu işlemin doğruluğu, sistemden beklenen verimi arttıran en önemli iş kalemidir. REHAU ısıtma borularının üzerindeki şap miktarını, 3.5cm – 4cm istemekte, ve bunun üzerindeki yüksekliklerde, ısının az alınacağını bildirmektedir.

ZEMİNİN SULANMASI

Zeminin sağlamlığı açısından, sulanması çok önemlidir. Sulama işleminin miktarı mevsime bağlı olarak değişmekle beraber, sağlıklı bir sonuç alınması için mutlaka işlem sonrası sulama yapılmadır.