REHAU Yerden Isıtma

CAGGA ev ve villa tadilatı firması olarak Ankara ‘da yaptığımız tadilatlarda Rehau yerden ısıtma sistemlerini tavsiye ediyoruz. Isıtma sistemi kurulumu yapıldıktan sonra aşağıda sizlerle paylaştığımız makineli şap dökümü, helikopterli sıkıştırma, zeminin hazırlanması, sulama, yalıtım bariyeri konulması gibi iş kalemleri de CAGGA Ankara garantisi ile yapılmaktadır. Rehau zeminden ısıtma  konusunda Ankara ‘da en bilinen ve tavsiye edilen ısıtma sistemidir.

Ankara da Rehau yerden ısıtma sistemlerinde kullanılması gereken zemin malzemesi ne olmalı?

Zeminden ısıtma sistemi uygulanmış bir zemine seramik ve ısıtma sistemine uygun olarak üretilmiş laminat parke uygulaması yapılabilir. Özellikle ithal laminat parkelerin kutusunda zeminden ısıtmaya uygun olduğunu gösteren ibare bulunur. Eğer laminat parke kullanımı yapılacak ise, altına fonbort vb. yalıtım malzemesi konulmamalıdır. Ankara da Rehau zeminden ısıtma uygulaması yaptığımızda mekanlarda tercih ettiğimiz laminat parkeler için bu standartta dikkat ediyoruz. Uygulamanın yapılacağı evde seramik ve laminat parke beraber kullanılacaksa, mutlaka iyi bir kod alınmalı, seramik ve laminat parke alanlar arasında geçiş kod (yükseklik) farkı olmamasına özen gösterilmelidir. 

Ankara da kış aylarında, Rehau yerden ısıtma üzeri, makineli helikopterli şap dökümü / atılması nasıl olmalı?

Rehau zeminden ısıtma sistemleri için Ankara da kış aylarında makineli helikopterli şap dökümü için gerçekten bilinçli davranılması gerekir. Ankara ‘da kış ayları oldukça soğuk geçmektedir. Bu durum gerekli önlemler alınmadan şap atıldıktan sonra şap ‘ın bozulmasına ve donmasına neden olabilmektedir. zemin şap ‘ı atılmadan işlemi öncesi kombinin bağlantısı yapılmalı ve çalışır konuma getirilerek, şap atılması sonrası çalıştırılmak üzere beklemek gerekir. Şap atılmadan kombi çalışırsa ısıtma boruları genleştiği için zemin straforundan çıkabilir. Bu nedenle zemin şap ‘ı atılması sonrası kombi çalıştırılmalıdır. Rehau ısıtma sistemleri Ankara gibi iklimlerde kombinin az ısıda çalışması tavsiyemizdir.

Rehau zeminden ısıtma sistemleri için dikkat edilmesi gereken diğer hususlar:

Şap içerisindeki su buharlaştığı için,  evin duvarlarındaki alçı imalatlarını bozabilir, alçı köşebent malzemelerinin paslanmasına neden olabilir bu nedenle mutlaka evin bazı pencereleri açılmalı, oluşan nemin evden atılması sağlanmalıdır. Rehau yerden ısıtma sistemleri uygulamaları için Ankara da bu hususa ayrıca dikkat edilmelidir.

ZEMİNİN HAZIRLANMASI

Uygulamadan verim alınabilmesi için, ısıtma borularının üzerine atılacak şap miktarı çok önemlidir. Bu nedenle uygulamalarımız öncesinde, mekanda kod alınarak, gerektiğinden yüksek veya alçak olan kısımlar önde düzeltilir. Kalorifer sisteminden, yerden ısıtma sistemine geçilmek isteniyorsa, mevcud şap’ın kırılması gerekmektedir. Ankara da Rehau yerden ısıtma yaptığımız uygulamalarda bu hususa dikkat etmekteyiz. Aksi halde yapmış olduğunuz masraf yerini bulamaz.

YALITIM BARİYERLERİ

Isının dışarıya çıkmasını ve mekanın içerisinde kalmasını sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle REHAU yalıtım barları evin dış ve iç duvarlarına sabitlenir. Bu uygulamadan sonra, REHAU zemin yalıtım straforu, şartnamesinde belirtildiği gibi, biribirine ek yerlerinden geçirilerek zemine döşenir. Ankara da Rehau yerden ısıtma yaptığımız uygulamalarda bu hususa dikkat eden nadir firmalardan biriyiz.

MAKİNELİ ŞAP ATILMASI

Zeminde yapılması gereken işlemlerden sonra, makineli şap dökümü yetkil ekibimiz tarafından yapılır. Helikopter işe sıkıştırılır. Bu işlemin doğruluğu, sistemden beklenen verimi arttıran en önemli iş kalemidir. REHAU, ısıtma borularının üzerindeki şap miktarını, 3.5cm – 4cm istemekte, ve bunun üzerindeki yüksekliklerde, ısının az alınacağını bildirmektedir. Ankara da Rehau yerden ısıtma yaptığımız uygulamalarda bu detaya uyan nadir firmalardan biriyiz. Sizlere önerimiz bu iş yapmadan önce ciddi bir şekilde araştırma yapmanızdır. Bu konu çok teknik bir konu olmakla beraber doğru uygulanmazsa gereksiz bir masraf olabilir.

ZEMİNİN SULANMASI

Zeminin sağlamlığı açısından, sulanması çok önemlidir. Sulama işleminin miktarı mevsime bağlı olarak değişmekle beraber, sağlıklı bir sonuç alınması için mutlaka işlem sonrası sulama yapılmadır. Ankara da Rehau yerden ısıtma ve şap dökümü uygulaması sonrası bu hususa dikkat ediyoruz. Sulama işlemi özellikle kış aylarında çok bilinçli yapılmalıdır.