Modern mutfak dolabı modelleri genel olarak düz kapaklı, kullanımı kolay modelleridir. Kulplu, kulpsuz, bazalı veya bazasız olarak üretilmektedir. CAGGA nın modern mutfak anlayışına getirdiği farklılığı modellerimizde görebilirsiniz. CAGGA olarak, kullanıcı odaklı tasarımı yapılan mutfaklarımız, kullanıcı arzu ve istekleri tam olarak anlaşıldıktan sonra yapılmaktadır.

Modern mutfak dolabı modelleri tasarımı yapılırken, Mutfak dolabı yerleşimi yapılırken buzdolabı-eviye-ocak arasındaki iş akış süreci göz önünde bulundurulmalı ve mutfağın mekana yerleşimi bu sürece uygun şekilde yapılmalıdır. Bu süreç içerisindeki mesafelerin uygunluğu rahat ve yorulmadan kullanılabilecek mutfak için en önemli kriteri oluşturmaktadır. Mutfağımızda hazırlamak istediğimiz bir yiyecek için, ihtiyacımız olan tezgah alanları vardır. Bunlar; Buzdolabından çıkardığımız bir yiyeceği yıkamak ve ayırmak için gerekli olan ön hazırlık tezgahı, yıkanmış ve ayıklanmış yiyecekleri, kesmek, karıştırmak, rendelemek vb. işlemleri yaptığımız ocak ile eviye arasında kalan hazırlık tezgahı, pişirdiğimiz yiyecekleri servis edebileceğimiz veya dinlenmeye alabileceğimiz servis tezgahı olarak üçe ayırabiliriz. Bu tezgahlardan en çok kullandığımız tezgah hazırlık tezgahı olduğundan bu tezgah alanının olabildiğince geniş olması mutfak tasarımı için önemlidir.

Modern mutfak dolabı modelleri için seçilen ankastre cihazların doğru konumlandırılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus cihazlara sağdan ve soldan ulaşılabilir konumun sağlanabilmesidir. Duvara bitişik ocak, fırın, bulaşık makinesi ve buzdolabı yerleşimlerinden mutfak dolabı tasarımı yapılırken kaçınılmalıdır.

Modern Mutfak Dolabı Tasarımında Püf Noktalar

Modern mutfak dolabı modelleri tasarımı yapılırken, ocağın her iki tarafında bırakılacak tezgah alanı, taşan ve sıçrayan yemek artıklarının kolayca temizlenmesi, tencere saplarının rahatlıkla dönebilmesi açısından önemlidir. Ocak seçimi yapılırken kullanımımıza uygun seçeneği belirlemek gerekmektedir. Genellikle aynı anda ikiden fazla pişirme işlemi yapılıyorsa, ocak göz aralıklarının geniş olduğu modeller seçilmelidir.

Tüm modeller gibi, modern mutfak dolabı modelleri için de fırının duvar dibinde olması, fırın tepsisine rahat ulaşmamızı engellediğinden kazalara ve pişen yemekten sıçrayan yağların duvarı kirletmesine neden olabildiğinden duvara yakın olmamalıdır. Ayrıca fırınlardan çıkan sıcak tepsiyi koyabilecek tezgahın da mutfak dolabı tasarımı yapılırken düşünülmesi gerekmektedir. Fırın seçimi yapılırken kullanımı ve temizliği kolay ürünlerin seçilmesi önerilir.

Modern mutfak dolabı modelleri yerleşimi yapılırken, bulaşık makinesinin doldurulması ve boşaltılmasında kapak açıldığında her iki taraftan da kullanabilmek işimizi kolaylaştıracaktır. Modern mutfaklarımızdan birçoğunda bulaşık makinesi zeminden 50 cm yüksek konumlandırılmaya çalışılmaktadır.

Modern mutfak dolabı modelleri için buzdolabı konumlandırması çok önemlidir. Buzdolabı kapağı açıldığında içerisindeki sepetlerin kolayca çıkarılabilmesi sağlanmalıdır. Duvara bitişik ve kapağı duvara doğru açılan buz dolaplarında dolap içerisindeki sepetler çıkarılamadığından buzdolabı temizliğinde zorluklar yaşanmaktadır. Mutfak yerleşimlerinde buz dolabı kapak açılış yönü ön hazırlık tezgahına doğru olmalıdır.

Tüm Mutfak Dolabı Modelleri için aspiratörün önemi:

Modern mutfak dolabı modelleri genel olarak temizliği kolay mutfaklardır. Pişirme süreci boyunca davlumbaz veya aspiratör kullanılarak yağ buharının zararlı etkilerinden mutfak dolabı ‘nı korumak mümkündür. Günümüzde karbon filtre takılabilen davlumbaz ve aspiratörler sayesinde baca bağlantısına gerek kalmaksızın yağ buharının etkileri önlenebilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu cihazlar içerideki yemek kokusunu dışarı atan cihazlar değil, yağ buharını çeken cihazlardır. Yemek kokusunu kısmen engellemektedir.

Mutfak alt dolapların gerektiğinde bazasının çıkartılarak mutfak dolabı altlarının temizlenebilmesi sağlanmalıdır. Modern mutfak dolabı modelleri içerisinde bazasız altı tamamen açık mutfaklarımızı tercih edebilirsiniz. Üst dolaplar ile tavan arasında mutlaka temizlik yapılabilecek boşluk bırakılmalı, tavana sıfır üst dolap yerleşimi yapılmamalıdır. Özellikle Ankara ‘da uygulamasını yaptığımız mutfak modellerimizi instagram dan takip edebilirsiniz.

En Yeni Modern Mutfak Modelleri

Tamamen kulpsuz ve alt dolapların ayak yardımı ile açılması sağlandı. %100 CAGGA dizayn ürünüdür. Uçan masası 500 Kg taşıma kapasitesinde olup, altı tamamen boştur. Yemek masası olarak kullanma imkanı sunulmuştur.

etna

Masif Tezgahlı Ada Mutfak Dolabı

CAGG ada tipi mutfaklarımız ile sıradışı deneyimlere hazır olun.

cagg
modern mutfak dolabı modelleri

Yarım Ada Mutfak Dolabı

En kullanışlı mutfak yerleşimi olan yarım ada mutfaklarımızı özellikle incelemenizi tavsiye ederiz.

mood